Mājas siltināšana un ekonomiska apkure
Ko jūs uzzināsiet no šī raksta?
- Kā jumta un sienu siltināšana ietekmē mājas apkures sistēmu?
- Kādi Tehniskie normatīvi ir spēkā kopš 2021. gada?
- Kāds siltumizolācijas materiāls būs labākais, lai samazinātu mājas apkures vai dzesēšanas rēķinus?
Ekonomiskā būvniecība ir cieši saistīta ar Zaļo būvniecību. Mazāks enerģijas patēriņš nozīmē zemākas maksas par mājas apkuri un vides piesārņojuma samazināšanu neatkarīgi no mājā uzstādītā siltuma avota veida. Galu galā, būvējot ekonomiski, mums rodas dubulti ieguvumi – gūstam izmērāmus finanšu ietaupījumus un tajā pašā laikā dzīvojam veselīgākā vidē.
Kā ar to ir saistīta mājas siltumizolācija? Bez tās pat vislabākā apkures sistēma nesniegs iedzīvotājiem termisko komfortu, t.i. siltumu ziemā un vēsumu vasarā karstā laikā. Ieguldījums izcilā apkures sistēmā būs bezjēdzīgs, ja ēka nav pareizi nosiltināta.
Laba siltumizolācija jeb kāda?
Ko nozīmē pareiza siltumizolācija? Tāda, kas telpās nodrošinās termisko komfortu.
Izvēloties izolācijas slāņa biezumu, ir vērts atcerēties spēkā esošo Noteikumu par tehniskajiem normatīviem prasības, kādām ir jāatbilst ēkām un to novietojumam, saskaņā ar kurām jumta siltuma caurlaidības koeficienta vērtība nedrīkst pārsniegt 0,15 W/(m2K). Savukārt ārsienu maksimālais koeficients nedrīkst pārsniegt 0,20 W/(m2K).
Efektīva ēku siltināšana kļūst par ļoti svarīgu elementu māju celtniecībā. Izvēloties materiālu siltumizolācijai, der atcerēties, ka jāņem vērā ne tikai iegādes un uzstādīšanas izmaksas, bet ļoti svarīgi arī tā izturība un citi parametri, kas padarīs māju ekonomisku un ekoloģisku uz vairākiem gadu desmitiem.
Vate – laba izvēle
Knauf Insulation minerālvates izmantošana jumta, ārsienu vai bēniņu griestu siltināšanai var dot iespēju ietaupīt uz apkures rēķiniem līdz pat 40% apmērā gada laikā. Slikti izolēts jumts vien var izraisīt pat 25 % siltuma zudumus!
Minerālvate bēniņos
Ja, būvējot māju, vēlaties būt pārliecināti, ka siltumizolācija samazinās apkures izmaksas, slīpo jumtu siltināšanai iesakām minerālvati Knauf Insulation Unifit 033 ar siltumvadītspējas koeficientu λ = 0,033 W/mK. Tas nozīmē, ka, izmantojot divus šīs vates slāņus ar kopējo biezumu 30 cm, jumta siltuma caurlaidības koeficients būs maksimāli 0,15 W/(m2K). Turklāt mājā tiks nodrošināts ne tikai termiskais, bet arī akustiskais komforts, kā arī tā būs ugunsdroša (stikla vate ir nedegoša) un tajā valdīs atbilstošs mikroklimats.
Knauf Insulation Unifit minerālvates produktu saime ir ideāls bēniņu izolācijas materiāls, jo tam ir lieliski siltumizolācijas parametri, tas ir izturīgs, elastīgs, neatslāņojas un ļauj pilnībā aizpildīt visas atstarpes starp spārēm. Turklāt, pateicoties ECOSE® tehnoloģijai, vate ir vēl vieglāk apstrādājama, rada mazāk putekļu, kā arī nesatur formaldehīdus un fenolu.
Minerālvate uz ārsienām
Lai veiktu ārsienu siltumizolāciju bezšuvju siltumizolācijas sistēmā, mēs iesakām atbilstoša biezuma Knauf Insulation Out-Therm minerālvati, kuras dēļ sienu U koeficients nepārsniegs 0,20 W/(m2K), kas šobrīd ir prasīts ēku tehniskajos būvnormatīvos. Out-Therm minerālvates plātnes uzlabo ēkas energoefektivitāti, tās nodrošina skaņas izolāciju un paaugstina ugunsdrošību. Minerālvate ir tvaiku caurlaidīgs materiāls, tādēļ nepastāv risks, ka starpsienas kļūs mitras, veidosies sēnītes un pelējums – tādējādi mēs iegūstam veselīgu mikroklimatu savās mājās.
Savukārt TP 435 B minerālvate ir ārējo ventilējamo fasāžu siltumizolācija un skaņas izolācija. Tas ir hidrofobs materiāls, kas ir papildus nostiprināts ar melnu pārklājumi, kas padara to ideāli piemērotu šādiem lietojumiem.
Rezumējot, nav vērts taupīt uz mājas siltināšanu, jo kvalitatīvs materiāls un pamatīga siltināšana dos manāmus finansiālus ieguvumus, kas atspoguļosies rēķinos daudzu gadu laikā. Ja siltinām uz vismaz 50 gadiem – kā tas ir ar Knauf stikla vati –, tad tas jāņem vērā, rēķinot, kas ir izdevīgāk.