BUJ – bieži uzdotie jautājumi

Šajā sadaļā atradīsiet atbildes uz bieži uzdotajiem jautājumiem par mūsu produktiem un risinājumiem. Atbildes sniedz Knauf Insulation eksperti.

Kāpēc slīpo jumtu ir vērts siltināt ar Knauf Insulation minerālvati?

Viena no svarīgākajām minerālvates priekšrocībām ir neuzliesmojamība. Knauf Insulation minerālvatei ir augstākā ugunsizturības klase (A1). Tas nozīmē, ka šāds materiāls nedeg un neveicina ugunsgrēka izplatīšanos. Atšķirībā no citiem izolācijas materiāliem, minerālvate neveicina indīgu dūmu izdalīšanos, kas bieži vien rada lielākos draudus cilvēkiem ugunsgrēka laikā.

Neuzliesmojošās KI minerālvates izmantošana jumta konstrukcijā samazina ugunsgrēka izcelšanās risku, bet gadījumā, ja ugunsgrēks ir izcēlies, tā dod daudz vairāk laika glābšanas pasākumu veikšanai, veicinot labāku ēkā esošo cilvēku aizsardzību un samazinot materiālos zaudējumus.

Minerālvate ir tvaiku caurlaidīga, tādēļ konstrukcijas un apdares slāņos neuzkrājas mitrums. Tā aizsargā pret koka konstrukciju bioloģisko degradāciju, novērš pelējuma un apsarmes rašanās risku.

Cik izolācijas slāņi ir jāieklāj siltos bēniņos?

Slīpajā jumtā siltumizolāciju parasti ieklāj divos slāņos – starp spārēm un zem spārēm. Šis risinājums ļauj novērst termiskos (aukstuma) tiltu veidošanos gar spāru līniju. Divi minerālvates slāņi ir garants, ka bēniņos tiks nodrošināti pareizi termiskie parametri un līdz ar to arī siltuma komforts neatkarīgi no āra temperatūras. Tas nodrošina arī pilnīgi drošu un sausu starpsienu.

Slīpajam jumtam siltumizolāciju parasti ieklāj divos slāņos – starp spārēm un zem spārēm. Šis risinājums ļauj novērst termiskos (aukstuma) tiltu veidošanos gar spāru līniju.

Jāņem vērā, ka abu slāņu kopējam biezumam jāatbilst slīpo jumtu tehniskajai specifikācijai, tomēr Knauf Insulation rekomendē siltuma caurlaidības koeficients sākot no 0,15 W/(m2K) vai labaku.

Tādus nosacījumus izpilda, piemēram, 25 cm dubultā vate Knauf Insulation Unifit 035. Atsevišķu slāņu biezums jāizvēlas atkarībā no spāru augstuma. Ja tiek izmantota īpaši tvaiku caurlaidīga membrāna, vates biezums var būt vienāds ar spāru augstumu. Ja tiek izmantots pilns koka dēļu klājums, jāņem vērā, ka starp dēļu klājumu un membrānu ir jāatstāj 2-3 cm ventilācijas sprauga.

Par ko ir jāatceras, siltinot slīpo jumtu?

Lai pareizi ieklātu minerālvati bēniņos, vienmēr ir jāņem vērā divi izolācijas slāņi, kas ieklāti krusteniski – tādējādi var izvairīties no termiskajiem tiltiem gar spāres līniju. Šādā veidā ir iespējams samazināt apkures rēķinus un novērst kondensāta veidošanos starpsienā.

Griežot vati tādā platumā, kas vienāds ar attālumu starp spārēm, vienmēr nodrošiniet 2 cm rezervi.

Vate ir jāpiegriež tā, lai blakus esošās loksnes cieši pieguļ viena otrai. Izolācijas materiālam jāpieguļ pie nesošās konstrukcijas un cieši jāsavieno blakus esošās sloksnes.

Visbiežākais aukstu bēniņu cēlonis ir nepiteikamas izolācijas esamība korē un sienu pārklājuma zonā. Tās bieži vien ir grūti pieejamas vietas, bet to rūpīga siltināšana var būt ļoti nozīmīga, lai nodrošinātu komfortu bēniņos. Savukārt iespējamie defekti var būt iemesls, kāpēc starpsienās veidojas mitrums un sēnīte.

Ko nozīmē, ka vate tiek ražota ECOSE® tehnoloģijā?

ECOSE® tehnoloģija ļāva no minerālvates likvidēt mākslīgās krāsvielas, formaldehīdu, fenolu un akrila piedevas.

Dabīgas izejvielas ir aizstājušas ķīmiskās vielas, kuras parasti tika izmantotas saistvielās.
ECOSE® tehnoloģijā izgatavotā siltumizolācija patērē par 70% mazāk enerģijas, salīdzinot ar minerālvates izstrādājumiem, kuri tiek izgatavoti ar tradicionālajām saistvielām uz formaldehīda bāzes. Tādēļ to ražošana un ekspluatācija atstāj mazāku ekoloģisko pēdu.
ECOSE® tehnoloģijā izgatavotajām izolācijām ir augstākais iespējamais Eurofins Gold iekštelpu gaisa kvalitātes sertifikāts, kas apliecina stingrus ierobežojumus ķīmisko izmešu jomā, tādējādi nodrošinot veselīgu klimatu mūsu mājās.
ECOSE® tehnoloģijā izgatavotā vate ir patīkama taustei un vieglāk apstrādājama, salīdzinot ar materiāliem, kuru pamatā ir ķīmiskā saistviela.
Knauf Insulation produktiem ir piešķirta zīme RED LIST FREE. DECLARE sertifikāts nozīmē, ka ECOSE® tehnoloģijas minerālvate nesatur nevienu no Starptautiskā institūta “Living Future” Sarkanajā sarakstā iekļautajām ķīmiskajām vielām.

Kā izvēlēties pareizo vates slāņa biezumu?

Projektējot siltumizolāciju, ir jāņem vērā minerālvates termiskie parametri, lai izolācija atbilstu tehniskajām prasībām, kas izstrādāti atbilstošī Latvijas būvnormatīviem. Izvēloties minerālvati Unifit 032, kuras siltumvadītspējas koeficients ir λD = 0,032 W/mK, starp spārēm ir jāieklāj 18 cm vates slānis, Tad jumts atbildīs spēkā esošajām vadlīnijām, t.i., jumta siltumvadītspējas vērtība būs U ≤ 0,2 [W/m2K]. Tas ir standarta siltumizolācijas biezums, kas jāņem vērā.

Knauf Insulation rekomendē sasniegt vismaz U ≤ 0,15 [W/m2K] to var, to var panākt ar Unifit 037 ( λD = 0,037 W/mK) kur divu slāņu kopējasi biezums sasniegtu 25cm. Lai panāktu izpildītas prasības zema enerģijas patēriņa ēkām U ≤ 0,12 [W/m2K] ieteicams būtu Unifit 035 ( λD = 0,035 W/mK) ar kopējo biezumu 30cm
40 cm biezs Unifit 039 vates slānis ar siltumvadītspējas koeficientu λ = 0,039 W/m2 ļauj samazināt U koeficienta vērtību zem 0,1 [W/m2K], kas atbilst pasīvo māju parametriem.

Vai mazā vannasistabā pietiek ar vienu vates slāni – tikai starp spārēm?

Ja netiks ieklāts otrais izolācijas slānis, tas var radīt termisko tiltu pie spārēm, kur izplūdīs siltums.
Šajās vietās temperatūra uz ģipškartona plākšņu virsmas būs par 2-4 C zemāka nekā pārējā jumta daļā, kas šajās vietās rada netīrumus un, ja nav atbilstošas ventilācijas, iespējamu ūdens tvaika kondensāciju.
Mēs iesakām izmantot produktus starp spārēm ar labu λ (Lambda) vērtību – 0,035 vai 0,032 un vismaz 5 cm minerālvates slāni zem spārēm.

Cik izolācijas slāņi ir jāieklāj siltos bēniņos?

Slīpajā jumtā siltumizolāciju parasti ieklāj divos slāņos – starp spārēm un zem spārēm. Šis risinājums ļauj novērst termiskos (aukstuma) tiltu veidošanos gar spāru līniju. Divi minerālvates slāņi ir garants, ka bēniņos tiks nodrošināti pareizi termiskie parametri un līdz ar to arī siltuma komforts neatkarīgi no āra temperatūras. Tas nodrošina arī pilnīgi drošu un sausu starpsienu.

Atsevišķu slāņu biezums jāizvēlas atkarībā no spāru augstuma. Piemēram, ja spāres augstums ir 20 cm, Knauf Insulation rekomendē siltumizolāciju, kur divu slāņu kopējais biezums ir 25cm. ( 200mm + 50 mm ).Pie šada biezuma ar Unifit 037 ( λD = 0,037 ) jau ir iespējams iegūt Knauf Insulation rekomendēto U ≤ 0,15 [W/m2K].

Ja tiek izmantota īpaši tvaiku caurlaidīga membrāna, vates biezums var būt vienāds ar spāru augstumu, tomēr tad visticamāk būtu jālieto Unifit 032 ( λD = 0,032 ) . Ja tiek izmantots pilns koka dēļu klājums, jāņem vērā, ka starp dēļu klājumu un membrānu ir jāatstāj 2-3 cm ventilācijas sprauga.

Kā vienkārši var nosiltināt neapdzīvojamus bēniņus?

Pareiza slīpā jumta siltināšana prasa pieredzi, zināšanas būvniecības jomā, kā arī tā ir darbietilpīga, taču Unifit minerālvates ieklāšana uz koka vai betona griestiem ir vienkārša un neprasa daudz laika. Tajā pašā laikā tā pastāvīgi aizsargā pret siltuma zudumiem no apakšējā stāva, nodrošinot zemākus enerģijas rēķinus (mājas apsildīšana ziemā un dzesēšana vasarā).

Kā to izdarīt? Izvelciet vates rulli, piemēram 20 cm biezu Unifit, uz griestu virsmas.

Uzmanību: Ja ieklājat vati divos slāņos, novietojiet otro rindu perpendikulāri pirmajam slānim.

Ātri un bez sarežģītu instrumentu izmantošanas, pateicoties Knauf Insulation minerālvatei varam būtiski uzlabot bēniņu siltumizolāciju.

Vai Knauf Insulation vate drīkst nonākt saskarē ar apakšējo membrānu?

Tvaiku caurlaidīgas membrānas veido ūdensnecaurlaidīgu un vēja necaurlaidīgu barjeru. Tās lieliski regulē ūdens tvaika plūsmu no ēkas iekšpuses, tādējādi uzlabojot starpsienas izolāciju. Īpaši tvaiku caurlaidīgas membrānas var būt tiešā saskarē ar vates virsmu.

Kā izskatās jumta izolācijas slāņu izvietojums ar pilnu jumta segumu (OSB, pilns koka dēļu klājums)?

Šāda veida risinājums prasa izveidot ventilācijas spraugu, lai atdalītu siltumizolāciju no pilna koka dēļu klājuma vai OSB plāksnēm. Lai nodrošinātu, ka ventilācijas sprauga nav aizsprostota, vatei jāatrodas vismaz 3 cm attālumā no koka dēļu klājuma. Atkarībā no paredzētā lietojuma un mitruma apstākļiem nepieciešams izmantot mitruma aizsargmembrānas slāni, vēlams ar mainīgu difūzijas pretestības koeficientu (t.i., izturību pret ūdens tvaiku). Tas darbojas visos apstākļos, pat uz vissarežģītākajiem jumtiem.

Kādiem parametriem jābūt mitruma aizsargmembrānai jumtam ar ciešu konstrukciju (pilns koka dēļu klājums)?

Ja jumtam ir cieša konstrukcija ar pilnu koka dēļu klājumu un difūzijas necaurlaidīgu ruberoīdu, un apdzīvojami bēniņi ir siltināti ar minerālvati, nevajadzētu izmantot tvaiku aizturošas plēves ar augstu difūzijas pretestību. Tas liegtu iespēju novadīt mitrumu no starpsienas. Tāpēc ciešam segumam piemērotāka ir Homeseal LDS 2 ar difūzijas pretestību līdz 2 m.