Siltuma caurlaidības koeficients u – ko tas nozīmē?

Ko jūs uzzināsiet no šī raksta?

  • Kas ir siltuma caurlaidības koeficients U?
  • No kā ir atkarīgs siltuma caurlaidības koeficients U?
  • Kāpēc nevajadzētu taupīt uz siltināšanu?

Projektējot māju, viens no elementiem, kam arhitektam jāpievērš uzmanība, ir atbilstošas starpsienu izolācijas projektēšana. Pareizas izolācijas noteicošais faktors ir sasniegtais siltuma caurlaidības koeficients, ko apzīmē ar burtu “U”.

Būvmateriāli lielā mērā nosaka to, vai māja būs silta un energotaupīga. Katrai mājas norobežošajai konstrukcijai – jumtam, sienām, grīdām, durvīm, logiem – ir jāatbilst noteiktām siltumizolācijas prasībām.
Labi siltinātā mājā ir komfortabli termiskie apstākļi, kas nozīmē, ka ziemā tajā ir silti, bet vasaras karstumā – vēsi. Tāpēc ēkas ir jāsiltina, izmantojot noteikta biezuma kvalitatīvus izolācijas materiālus.

Kas ir siltuma caurlaidības koeficients U?

Arhitektoniskā un būvniecības projektā katrai mājas norobežošajai konstrukcijai, proti, sienai, jumtam, grīdai, durvīm un logiem, ir jāsasniedz noteikts siltuma caurlaidības koeficients, kas apzīmēts ar burtu “U”, ko norāda W/(m2K) vienībā. Šis koeficients nosaka siltuma plūsmas daudzumu caur konkrētas sienas viengabalaino platību. Jo zemāks ir konkrētas sienas U koeficients, jo siltāka ir siena.

No kā ir atkarīgs siltuma caurlaidības koeficients?

Siltuma caurlaidības koeficients norāda, kādiem siltuma zudumiem ir jāsagatavojas, kas, protams, tiek atspoguļots rēķinos par enerģiju.
Sienu un jumtu siltumizolācijas gadījumā U vērtība ir atkarīga no cita parametra, proti, siltumvadītspējas koeficienta λ (lambda), kurš raksturo konkrēta biezuma siltumizolācijas materiālu. Lambda koeficients tiek norādīts vienībās W/(mK).
Inovatīvām siltumizolācijām, piemēram, minerālvatei, siltumvadītspējas koeficients λ ir diapazonā no 0,039 līdz 0,032 W/(mK). Jo mazāka ir λ vērtība, jo labāka siltumizolācija.

Vai ir vērts ietaupīt uz mājas siltināšanu?

Ja gatavojaties būvēt māju un meklējat piemērotus būvmateriālus, ir vērts izvēlēties tādu izolāciju, kurai ir zems siltumvadītspējas koeficients λ.
Nevajadzētu taupīt uz mājas siltumizolāciju, jo tas būs šķietams ietaupījums. Bēniņi vai sienas, kas siltinātas ar vājāku vai plānāku materiālu, būs vēsākas, kas savukārt radīs lielākas uzturēšanas izmaksas. Izvēloties labus izolācijas materiālus, kopējās projekta izmaksas kļūst augstākas, taču šie izdevumi atmaksājas pēc vairāku gadu ekspluatācijas, pateicoties mazākiem rēķiniem par mājas apkuri ziemā un dzesēšanu vasarā.

Anna Kazusek

Teksta autors

Anna Kazusek
Anna należy do zespołu Knauf Insulation i odpowiada za działania marketingowe w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Zawodowo i prywatnie wspiera wszelkie projekty ProEko.