SLĪPS JUMTS

Kā kvalitatīvi izvēlēties materiālus un nosiltināt jumtu?

Jauni energoefektivitātes standarti mudina izvēlēties šim nolūkam izstrādātus vai pilnveidotus kvalitatīvus būvmateriālus. Galvenā prasība mājas izolācijā – tās hermētisms no pamatiem līdz jumtam. Jumta konstrukciju ietekmē palielināta slodze, tāpēc tā siltināšanai tiek izvirzītas papildu prasības. Slīpajam jumtam vienmēr ir vairāk krustošanās punkti, leņķi un tā rezultātā veidojas aukstuma tiltiņi. Tāpēc rodas jautājums kā attiecīgi izvēlēties materiālus un jumta konstrukciju, la nodrošinātu iespējami efektīvāku jumta hermētismu ?

Slīpā jumta konstrukcija

Visiem ir zināms, ka siltums ceļas uz augšu, tāpēc caur jumtu zaudējam pat līdz 30% no ēkas siltumam izmantojamas apkures . Tāpēc, siltinot jumtu, ir nepieciešams vērā ņemt konstrukcijas sarežģījumu un izvēlēties piemērotu termoizolācijas risinājumu un materiālus.

Slīpā jumta konstrukcija atšķiras ar to, ka tajā ir vairāk krustošanās punkti nekā lēzenajā jumtā. Katrs krustošanās punkts, savienojums ir aukstuma tiltiņš, kas palielina enerģijas zudumu un ir potenciāls drauds. Atkarībā no projekta un būvdarbu kvalitātes, siltuma zudumi caur aukstuma tiltiņiem veido no 10 līdz 30 % no visiem siltuma zudumiem.

Ierīkojot bēniņus siltumizolācija parasti tiek montēta starp spārēm. Tās biezums ir atkarīgs no vēlamā gala rezultāta . Lietuvas Būvniecības tehniskajā regulā (STR 2.05.01:2005) ir norādīts, ka normatīvais jumtu siltumvadītspējas koeficients U ir:

Energoefektivitātes klaseSiltumvadītspējas koeficients U (dzīvojamās ēkas)
C renovācijaUN = 0,15 x k
B renovācija/jaunbūveUN = 0,14 x k
A zema enerģijas patēriņa ēkaUN = 0,12 x k
A+ Zema un gandrīz nulles enerģijas patēriņa ēkaUN = 0,10 x k

k= temperatūras labojums

Knauf Insulation iesaka jumtu sistēmas:

Minerālvate starp un zem spārēmKopējais vates biezums, mmSiltumvadītspējas koeficients λD [W/(mK)]Jumta siltuma zuduma koeficients U [W/(m2 K)]Siltuma pretestība R [m2 K/W]Jumtu sistēmas
Unifit 032
Naturboard A++
Expert 036
400
400
425
0,032
0,033
0,036
0,097
0,099
0,098
12,50
12,10
11,80
A+
Naturboard A++
Unifit 035
Naturboard 035
Expert 036
350
400
400
400
0,033
0,035
0,035
0,036
0,112
0,104
0,104
0,106
10,60
11,40
11,40
11,10
A
Unifit 035
Naturboard 035
Expert 036
300
300
300
0,035
0,035
0,036
0,138
0,138
0,140
8,55
8,55
8,30
B
Unifit 032
TP115
Naturboard 037
Unifit 037
250
300
300
300
0,032
0,037

0,150
0,144

7,80
8,10

C

* minerālvate starp H veida sijām

λD – minerālvates deklarējamais siltumvadītspējas koeficients

U [W/(m2 K)] – aprēķins izmanojot visu starpsienu siltumizolācijas koeficientu, ņemot vērā koka konstrukcijas, minerālvati, tvaika izolāciju un ģipškartona slāni

R [m2 K/W] – Minerālvates termiskā pretestība, kas aprēķināta saskaņā ar standarta LST EM 13162:2009 prasībām.

Piezīme: aprēķiniem ir indikatīvs raksturs, precīzus rezultātus var iegūt aprēķinot kopējo ēkas energoefektivitāti.

Kā izvēlēties piemērotu vati siltināšanai ?

Ēku siltināšanai izmantojot minerālvati, tiek samazināts enerģijas patēriņš ēkās, bet izvēloties ekoloģiskus un attīstības standartiem atbilstošus izolācijas materiālus, videi tiek radīts divkāršs labums, jo šo materiālu ražošanā tiek patērēts mazāks enerģijas daudzums un netiek izmantotas kaitīgas vielas.

Pašlaik tirgū ir daudz ražotāju un pieejama visdažādākā informācijas par to ražoto minerālvati, tāpēc ir vērts iedziļināties galvenajos parametros, atbilstoši kuriem ir jāizvēlas izolācija.

Minerālvates grupai pieder stikla minerālvate un akmens vate. Galvenā atšķirība starp minētājiem izstrādājumiem ir izejvielas un ražošanas tehnoloģija.

Akmens vate tiek ražota no bazalta, saistot šķiedrvielas ar formaldehīdu sveķiem, stikla minerālvate no otrreiz pārstrādāta stikla, saistot šķiedrvielas ar formaldehīdu sveķiem vai izmantojot organiskās, videi un cilvēkam nekaitīgas saistvielas –tā saucamā dabīgā minerālvate tiek ražota, izmantojot unikālu “Knauf insulation” Ecose tehnoloģiju.

Tātad saistviela ir īpaši svarīga no ekoloģijas viedokļa. Termoizolācijas, akustikas, ugunsdrošības un darba ziņā ir svarīgi šie rādītāji:

 • Siltuma pretestības vai siltumvadītspējas koeficients;
 • Ugunsreakcijas klase;
 • Akustiskās īpašības;
 • Uzstādīšanas ērtums.

KNAUF minerālvate ar Ecose® tehnoloģiju

Minerālvate “KNAUF Insulation” tiek ražota izmantojot “ECOSE® Technology”, tā ir dabīgs un kvalitatīvs izolācijas līdzeklis, kas atbilst mūsdienīgām būvniecības prasībām un standartiem.

Dabīga Knauf Insulation minerālvate tiek ražota izmantojot patentēto “Ecose® Tehnology” tehnoloģiju, šķiedrvielas savienošanai neizmantojot formaldehīdu, fenolu, akrilu, mākslīgas krāsvielas un balinātājus vai citas kaitīgas piedevas. Tehnoloģija “Ecose® Technology” ir izstrādāta 2009. gadā, bet tās izstrādātāji par ieguldījumu vides aizsardzībā ir apbalvoti ar 11 dažādu valstu un organizāciju balvām un 4 sertifikātiem – pirmais tāda veida izstrādājums, kuram piešķirts “Eurofins Gold” sertifikāts. “Eurofins Gold” ir prestižais “Indoor Air Comfort Gold Standard” sertifikāts, kurš tiek piešķirts tikai tiem produktiem, kuri atbilst stingrākajām starptautiskajām kaitīgo vielu emisijas apjoma standartu prasībām.

Pateicoties šķiedrvielas savienošanai izmantojamām ekoloģiskām vielām, uzlabojas ne tikai telpu gaisa kvalitāte, bet arī darba apstākļi uzstādīšanas laikā.

Pateicoties īpašam mīkstumam, garās šķiedras vate labāk piekļaujas siltināmajai virsmai, tāpēc ar to ir ērti izlīdzināt sienas. Turklāt šī vate, kas ir bez smaržas, izdala mazāk putekļus un to ir vieglāk nogriezt.

Attaisnojot savu saukli “Ir pienācis laiks taupīt enerģiju!”, koncerns Knauf Insulation īpašu uzmanību velta vides aizsardzībai. Knauf Insulation minerālvates ražošanā izmantojamas dabīgas un/vai otrreizējas izejvielas (vismaz 80%), vate ir piemērota pārstrādei un nepiesārņo vidi.

KNAUF insulation ražojama vate tiek iedalīta vatē ruļļos un loksnēs:

NATUROLL –“KNAUF Insulation” minerālvate ir paredzēta kopīgai lietošanai, izgatavota izmantojot “Ecose® tehnoloģijas vates pārklājus, kurus var izmantot kā universālo izolāciju – pārsegumu, slīpo jumtu, iekšsienu un ārsienu , kā arī vieglu rāmja konstrukciju izolēšanai.


MINERĀLVATE SNĒS
– “KNAUF Insulation” minerālvate ir dabīga minerālvate, kas izgatavota izmantojot “Ecose® tehnoloģiju, loksnes. Visērtākā uzstādīšana, ja platumi konstrukcijās ir standarta izmēra.


UNIFIT lokšņu, bet ruļļos iepakota “KNAUF Insulation” minerālvate. UNIFIT ir profesionāla, speciāli slīpajiem jumtiem un karkasa sienām paredzēti un ar “Ecose® tehnoloģiju ražoti vates pārklāji, kuriem ir 10 centimetru pārtraukta līnija ērtākai griešanai. Šī vate tiek izmantota gadījumos, kad attālumi konstrukcijā ir ļoti atšķirīgi. Tādā gadījumā no vates loksnes tiek nogriezts nepieciešamā izmēra vates gabals.

Efektīva slīpā jumta hermetizēšana ar HOMESEAL sistēmu

Energoefektivitātes parametru sasniegšanai, siltinot slīpo jumtu, “KNAUF Insulation” speciāli ir izstrādājusi Homeseal sistēmu.

Homeseal sistēma ir tāda termoizolācijas materiālu piemeklēšana, saskaņošana un tāda darbu gaita un tehnoloģija, kas nodrošina augstus energoefektivitātes rādītājus.


Homeseal sistēmas uzbūve:

 1. Difūzijas membrāna LDS 0,04 – elpojoša membrāna ar divām integrētām līmlentēm (Sd = 0,04 m, 150 g/m², 1,5 x 50 m = 75 m²);
 2. Minerālvate ruļļos UNIFIT ar speciālu marķējumu, kas ļauj precīzi nogriezt nepieciešamus materiāla izmērus. Vati nav nepieciešams sasiet.
 3. Tvaika izolācijas membrāna LDS 100 gaisu necaurlaidīga (Sd = 100 m, 190 g/m², 2 x 50 m = 100 m²) vai LDS 2 zīda nedaudz gaisu caurlaidīga (Sd =0,2-20 m, 1,5 × 40m = 60 m²)
 4. LDS Soliplan ar vienpusēja līmlente, kas ir paredzēta ērtākai tvaika izolācijas membrānas savienošanai (6 cm x 40 m);
 5. LDS Solifit ar vienpusēju armētu līmlenti, kas ir paredzēta tvaika izolācijas membrānas savienošanai ar citiem mājas elementiem (6 cm x 25 m);
 6. LDS divpusēja līmlente, kas ir paredzēta membrānas savstarpējai savienošanai vai arī ar citiem mājas elementiem (2,5 cm x 10 m);
 7. Elastīgs hermētiķis bez šķīdinātājiem, kas ir paredzēts membrānas savstarpējai savienošanai vai arī savienošanai ar citiem mājas elementiem (310 ml).

Slīpā jumta siltināšanas īpatnības. Darbu gaita

Būtiskas atšķirības kā siltināt slīpo jumtu nav – neatkarīgi no tā vai siltināsiet pašu jumtu vai tā pārsegumu. Minimālais nepieciešamais
siltumizolācijas biezums pārsegumam būs mazāks nekā slīpajam jumtam. Pārseguma siltināšanas konstrukcijā izolācijas materiāls būs viendabīgs, bet slīpajā jumtā- iemontēts starp koksnes konstrukcijām.

1

Sagatavojam minerālvati slīpā jumta izolācijai:

Ja attālumi starp spārēm ir vienādi un izvērtējot savilkumam atbilstošu vates platumu – iesakām izmantot vati loksnēs. Piemēram, attālums starp spārēm ir 555mm – izvēlamies Naturboard 035 vati loksnēs, kuru platums ir 565mm.

Ja attālumi starp spārēm ir atšķirīgi, iesakām izvēlēties minerālvati ruļļos, piemēram – Unifit.

2

Tiek izmērīts attālums starp spārēm, tiek izvērtēts vates savilkums un no vates ruļļa tiek atgriezts nepieciešams vates gabals.

Piezīme: vatei ir jābūt vairāk nekā ir attāluams starp spārēm:

ja vates siltumvadītspējas koeficients λ=0,037 ÷0,034 [W / (m K], savilkumam ir jābūt 2-3% (1cm),

ja vates siltumvadītspējas koeficients λ=0,033 ÷0,032 [W / (m K], savilkumam ir jābūt 1% (0,5 cm).

3

Minerālvate tiek griezta to noliekot uz cietas pamatnes, izmantojot speciālu vates griešanai paredzētu nazi un lineālu.

Piezīme: Minerāvatei Unifit ir speciāls marķējums (ik pēc 10 cm pārtraukta līnija) ērtākai griešanai.

4

Minerālvate tiek iemontēta konstrukcijā, tā nevar būt pārāk saspiesta, kā arī nevar palikt tukšas spraugas (vatei šuvju vietās ir cieši jāsaskaras savā starpā un pie konstrukcijas elementiem).

Piezīme: minerālvate var pieskarties difūzijas un tvaika izolācijas plēvei.

5

Konstrukcijas stiprināšana zemāk spārēm:

Zem spārēm (perpendikulāri spārēm) tiek stiprināta konstrukcija: metāla Knauf profili vai koka brusas.

6

Iemontējama minerālvate.

7

Montējama tvaika barjeras plēve:

Homeseal LDS 2 Silk, Sd=2m, 1,5×50=75m2 ruļļos, nedaudz gaisu caurlaidīga tvaika barjeras plēve.

Homeseal LDS 100, Sd=100m, 2×50=100m2 ruļļos, gaisu necaurlaidīga tvaika barjeras plēve.

8

Tvaika izolācijas plēves savā starpā salīmējamas ar Homeseal LDS Soliplan līmlenti (6cm x 25m), vai tvaika izolācijas plēves savā starpā, vai ar citiem mājas elementiem savienojamas izmantojot Homeseal LDS Solifit 1 (6cm x 25m) vienpusēju armētu līmlenti.

9

Saskares vietās ar sienām iesakām izmantot elastīgu hermētiķi Homeseal LDS Solimur, 310 ml. tūbiņa.

10

Saskares vietās ar instalācijas vadiem, plānām caurulītēm, iesakām izmantot Homeseal LDS Gasket lipīgu sagatavi ar elastīgu gumijas blīvi (150 x 150 mm), gumijas blīves diametrs 15-22 mm.

11

Konstrukcijas stiprināšana:

Montējama konstrukcija no “Knauf” metāla profiliem vai koka brusām (spāru virzienā), un minerālvate.

Piezīme: šajā kārtā tiek montēti instalācijas vadi, kuri nebojā tvaika izolācijas plēvi.

12

Apdares stiprināšana.