Kā izvairīties no mitruma bēniņos?

Pareizi izgatavots slīpais jumts garantē aizsardzību pret ekstrēmu laika apstākļu negatīvo ietekmi. Ja jumta konstrukcija atbilst tehniskajām prasībām un ir kvalitatīvi izveidota, tai noteikti nedraud mitrums.

Jumta konstrukcijai jāatbilst visiem standartiem un prasībām par ēkas ārējām norobežojošām konstrukcijām:

  • siltuma un skaņas izolācija
  • konstrukcijas nestspēja un stabilitāte
  • tvaika caurlaidība
  • ugunsizturība
  • hermētiskums

Ēka ir jāprojektē un jābūvē no tādiem materiāliem un izstrādājumiem, kā arī tādā veidā, lai tā neapdraudētu lietotāju un kaimiņu veselību. Negatīvas ietekmes piemērs var būt ūdens tvaika kondensācija uz necaurspīdīgas starpsienas iekšējās virsmas, kas ļauj attīstīties pelējuma sēnītēm. Risinājums, kas novērš mitruma uzkrāšanos konstrukcijas vai apdares slāņos, ir tvaiku caurlaidīgu materiālu izmantošana. Pareiza materiālu (parametru) izvēle novērsīs izsvīdumu risku un pasargās ēkas konstrukcijas pret bioloģisko degradāciju.

Neatkarīgi no apstākļiem

Pareizi nosiltināta ēka nodrošina nemainīgu optimālu temperatūru telpās neatkarīgi no āra apstākļiem (t.i. temperatūras, stipra vēja, lietus, gaisa mitruma). Tā arī garantē, ka bēniņos tiek nodrošināti optimāli siltuma un mitruma apstākļi.

Ko darīt, ja bēniņos pamanām plankumus vai kondensātu, neskatoties uz to, ka nav lietus. Kāds varētu būt to rašanās iemesls?

Papildus montāžas kļūdām, kas pieļautas, izveidojot jumta konstrukciju un ieklājot jumta segumu, vai arī jumta seguma mehāniskiem bojājumiem, mitruma parādīšanās bēniņos iemesls var būt:

  • ventilācijas aizsprostojums vai neatbilstoša ventilācija, kura nodrošina kondensāta izžūšanu, pateicoties gaisa cirkulācijai,
  • vēja izolācijas slāņa nehermētiskums vai bojājumi,
  • nepietiekams siltumizolācijas biezums, siltumizolācijas ieklāšana tikai starp spārēm ar termiskiem tiltiem pie spāru un siltumizolācijas salaiduma vietām,
  • mitras koksnes izmantošana jumta kopnes izveidošanai,
  • tvaika izolācijas neesamība vai tās nepareiza piestiprināšana.

Aizsardzība pret mitrumu un bioloģisko koroziju

Pareizu aizsardzību pret sienas ārējo mitrumu garantē pareiza jumta seguma izveidošana. Jumta konstrukcijai ar pilnu klājumu papildu aizsardzību nodrošina ruberoīds vai tvaiku caurlaidīga membrāna, kas uzklāta uz dēļu klājuma virsmas vai OSB plāksnēm. Savukārt Homeseal LDS 0.04 FixPlus membrānas ar lielu tvaika caurlaidību izmantošana uz spārēm ļauj atstarpi starp spārēm aizpildīt ar Knauf Insulation minerālvati visā tās augstumā.

Tā kā membrāna ir tvaiku caurlaidīga, tā no bēniņu iekšpuses novadīs lieko mitrumu. Turklāt tā pasargās jumta konstrukciju un siltumizolāciju no samirkšanas, ja no ārpuses iekļūst mitrums.
Vēja necaurlaidība un ventilācijas spraugas trūkums starp minerālvati un membrānu novērš siltuma izpūšanu no siltumizolācijas materiāla un gaisā esoša mitruma iekļūšanu. Ja jumta konstrukcija ir blīva, zem seguma ir nepieciešams nodrošināt ventilācijas spraugu, kas ļauj izplūst liekajam ūdens tvaikam, kā arī izmantot Homeseal LDS tvaika izolācijas membrānu uz slīpā jumta iekšējās virsmas.
Jumta blīvā konstrukcijā (ar pilnu koka dēļu klājumu un difūzijas necaurlaidīgu ruberoīdu), kā arī apdzīvojamos bēniņos, kas siltināti ar minerālvati, ir jāizvairās no tvaika izolācijas plēves ar augstu difūzijas pretestību. Tādā veidā tiek liegta iespēja izvadīt mitrumu no starpsienas. Tāpēc pilna klājuma gadījumā drošākais risinājums ir tvaika izolācija ar mainīgu difūzijas pretestību, piemēram, LDS Flexplus. Tā ir lieliski piemērota konstrukcijām ar sarežģītu jumta formu. Aktīvā tvaika izolācija maina savus parametrus atkarībā no mitruma līmeņa. Ziemas laikā tā mazāk laiž cauri ūdens tvaiku, aizsargā siltumizolācijas slāni pret mitruma iekļūšanu. LDS Flexplus ir augsta difūzijas pretestība, lai aizsargātu bēniņu konstrukciju pret kondensāta veidošanos. Vasaras laikā tā palielina difūzijas iespējas, nodrošinot starpsienu vieglāku izžūšanu.

Jumta slīpuma ventilācija

Pareiza jumta ventilācija ir priekšnoteikums, lai novadītu lieku ūdens tvaiku no slīpā jumta siltumizolācijas slāņa. Slīpā jumta ventilācijas veids lielā mērā ir atkarīgs no tā formas, slīpuma platības un leņķa. Neatkarīgi no jumta ventilācijas metodes, tās galvenā priekšrocība ir siltumizolācijas un jumta kopnes pastāvīga nosusināšana. Pareiza jumta ventilācija palielina esošās izolācijas efektivitāti un pagarina jumta konstrukcijas kalpošanas laiku. Mitrums var rasties pastāvīgas mitruma pieplūdes no ēkas iekšpuses, tehnoloģiskā mitruma vai jumta seguma materiāla noplūdes rezultātā. Papildu priekšrocība, ko sniedz pareiza ventilācija, ir bēniņu dzesēšanas efekts karstās dienās, kuras arvien biežāk ir sastopamas vasaras laikā. Ūdens tvaika kondensācija visbiežāk ir pamanāma ziemā, kad temperatūras starpība starp bēniņu iekšpusi un āra apstākļiem ir vislielākā. Labi ventilēts jumta slīpums, rasas punkta gadījumā, ir garantija tam, ka mitrums parādīsies vietā, kura nodrošina kondensāta novadīšanu ārpus jumta.

Slīpajam jumtam ar blīvu konstrukciju ir divas ventilācijas spraugas. Pirmā sprauga starp siltumizolācijas slāni un sākotnējo pārklājuma slāni (pilns koka dēļu klājums, OSB plāksne). Vēl viena sprauga atrodas starp sākotnējā pārklājuma slāni un jumta seguma materiālu. Neatkarīgi no bēniņu paredzētā lietojuma abām spraugām jābūt ieplūdes un izplūdes atverēm, un tās visā garumā nedrīkst būt aizprostotas.

Spāru jumta gadījumā, kur sākotnēji ir uzklāta Homeseal LDS 0.04 FixPlus membrāna ar lielu tvaika caurlaidību, ir viena jumta ventilācija. Liekais mitrums tiek novadīts, pateicoties membrānas zemajai difūzijas pretestībai. Sākotnējam pārklājumam kores līnijā nav jābūt atvērtam. Tādējādi tiek nodrošināta papildu kores aizsardzība pret lietus ūdeni. Homeseal LDS 0.04 FixPlus membrānas tieša uzstādīšana salaiduma vietā ar Knauf Insulation minerālvati rada papildu enerģijas ietaupījumu, jo gaisa cirkulācija neatvēsina siltumizolāciju.
Rūpīga jumta seguma un siltināšanas izveidošana apvienojumā ar pareizu ventilāciju garantē sausus un siltus bēniņus. Atbilstoša ventilācija kopā ar Knauf Insulation LDS Homeseal sistēmu nodrošinās bēniņu pilnu aizsardzību pret mitrumu. Mūsdienās projektētās energoefektīvās, zema enerģijas patēriņa vai pasīvās ēkās tiek izmantoti augstākās kvalitātes izolācijas materiāli. Lai kontrolētu siltuma zudumus, ir vērts regulēt mitruma līmeni bēniņu iekšpusē, izmantojot pārbaudītos Homeseal LDS sistēmas risinājumus.

Anna Kazusek

Teksta autors

Anna Kazusek
Anna należy do zespołu Knauf Insulation i odpowiada za działania marketingowe w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Zawodowo i prywatnie wspiera wszelkie projekty ProEko.