Elektroenerģija mājās – kā maksāt mazāk?

Mūsdienu mājsaimniecības neiztiek bez elektroenerģijas No vienas puses, mākslīgais apgaismojums – neaizstājams mājās un dzīvokļos, no otras, sadzīves tehnika un elektronika, ko lietojam ikdienā un bez kuras vairs nevaram iedomāties savu dzīvi.

Kā tas izskatās praksē? Kuras ierīces patērē visvairāk elektrības? Ņemot vērā, ka dažas ierīces darbojas nepārtraukti – piemēram, ledusskapis, bet citas, piemēram, vienu stundu dienā, piemēram, veļas mazgājamā mašīna, var būt grūti precīzi izmērīt sadzīves tehnikas elektroenerģijas patēriņu mājās.

Kas mājā patērē visvairāk elektrības?

Tomēr ir vērts zināt, kā ierindojas atsevišķas ierīces energopatēriņa ziņā. Kuras ierīces rada vislielāko elektroenerģijas patēriņu, tādējādi ietekmējot rēķinu apmēru un mājas budžetu? Parasti tiek uzskatīts, ka ledusskapis ir lielākais elektrības “patērētājs” – tas darbojas 24/7 režīmā. Saskaņā ar aprēķiniem, kas atrodami, piemēram, PGNiG mājaslapā, ledusskapis atrodas trešajā vietā starp lielākajiem sadzīves enerģijas “patērētājiem”.

 • Elektroenerģijas patēriņa ziņā pirmās divas vietas ieņem indukcijas plīts un elektriskā cepeškrāsns.
 • Trešā un ceturtā vietā atrodas ledusskapis un elektriskā tējkanna.

Tālāk ir trauku mazgājamā mašīna, stacionārais dators, putekļu sūcējs un veļas mašīna. Aiz tiem portatīvais dators, televizors, mikroviļņu krāsns un gludeklis.
Tiesa, ledusskapis darbojas nepārtraukti, turpretī plīts tiek izmantota tikai reizēm. Tomēr aplūkosim šo elektroiekārtu elektroenerģijas patēriņu:

Indukcijas plīts patērē 2,05 kWh dienā. Un, pieņemot, ka pusdienas katru dienu tiek gatavotas 30 minūtes uz diviem degļiem, tas dod patēriņu 748,25 kWh gadā (pēc datiem PGNiG vietnē)

Energoefektīvs ledusskapis patērē 0,74 kWh dienā, tāpēc, lai gan tas darbojas nepārtraukti, tā gada elektroenerģijas patēriņš ir 270 kWh

Ņemsim vērā, ka tas ir vidējs provizorisks patēriņš. Piemēram, mikroviļņu krāsnij ir lielāka jauda nekā galda datoram, taču tā tiek ieslēgta uz ļoti īsu brīdi, savukārt dators strādā līdz 12 stundām, un bieži vien pat 24 stundas diennaktī ar nelieliem pārtraukumiem…

Kā aprēķināt konkrētas ierīces lietošanas gada izmaksas? Reiziniet kWh skaitu ar 1 kWh cenu (šī informācija ir norādīta uz rēķina par elektrību).

Ņemot vērā, ka 1 kWh (kilovatstundas) cena pēc populārā G11 tarifā ir aptuveni 0,65 PLN, ir viegli aprēķināt, ka, piemēram, ledusskapis 270 kWh x 0,65 PLN = 175,5 PLN gadā. Indukcijas plīts virsma 748,25 kWh x 0,65 PLN = 486 PLN gadā (aptuvenā enerģijas cena – 2022. gada janvāris).

Vienkārši veidi, kā ietaupīt elektroenerģiju

Sāksim ar lielākajiem “patērētājiem”, tas ir, cepeškrāsni un indukcijas plītīm. Pastāstīsim arī par tējkannas, trauku mazgājamās mašīnas un gludekļa ekonomisku izmantošanu. Cepeškrāsnī – izmantojiet gaisa cirkulācijas funkciju, pateicoties kurai vienlaikus varat pagatavot ēdienus divos līmeņos, piemēram, cepot gaļu vakariņām, vienlaikus var cept kartupeļus un citus dārzeņus.

 • Izslēdziet cepeškrāsni apmēram 5 minūtes pirms receptē norādītā laika beigām, neatveriet to – šādā veidā izcepsiet ēdienu, neizmantojot elektrību.
 • Ja gatavojat uz elektriskās vai indukcijas plīts – neaizmirstiet izmantot katlu vākus. Tie ievērojami samazina gatavošanas laiku. Katlu apakšdaļām ir jābūt tīrām, lai tie labi vadītu siltumu. Tā paša iemesla dēļ arī plīts virsma ir jāuztur tīra.
 • Mainot sadzīves tehniku pret jaunu, iegādājieties A++ vai A+++ enerģijas klases ierīces. Tās ir energoefektīvākās.
 • Ledusskapim nepatīk, ja to bieži atver vaļā. Ievietojot pārtikas produktus ledusskapī, iepriekš sagatavojiet tos blakus ledusskapim, lai tos ievietotu pēc iespējas efektīvāk. Uzmanību – nelieciet ledusskapī karstu ēdienu – tas patērēs daudz elektrības, lai atdzesētu ledusskapja iekšieni.
 • Ja izmantojat elektrisko tējkannu, ielejiet tajā tikai tik daudz ūdens, cik nepieciešams. Regulāri atkaļķojiet tējkannu, piemēram, ar citronskābes šķīdumu – tīrā tējkannā ūdens uzvārīsies ātrāk.
 • Neuzkarsējiet gludekli, lai gludinātu tikai vienu vai divus priekšmetus. Pirms gludināšanas uzgaidiet, līdz sakrājas vairāk apģērbu.
 • Maksimāli piepildiet trauku mazgājamo mašīnu, izmantojiet labas kvalitātes mazgāšanas tabletes, lai trauki nebūtu jāmazgā zem tekoša ūdens. Izmantojiet programmas ar vārdu Eco nosaukumā – tās patērē mazāk elektrības un ūdens.
 • Ja pametat istabu vai virtuvi pat uz 5 minūtēm – izslēdziet gaismu. Mūsdienu gaismas diodes droši var bieži ieslēgt un izslēgt atšķirībā no halogēna vai kvēlspuldzēm.
 • Kāpņu telpās, pie mājas ārdurvīm uzstādiet gaismas ar kustību sensoriem. Tas būs ekonomiskāk un tajā pašā laikā drošāk.

Planētas nākotnes vārdā ir vērts sākt taupīt jau šodien. Viss joprojām ir mūsu rokās. Apmeklējiet projekta mājaslapu, kurā piedalās Knauf Insulation, t.i. BeEco

Anna Kazusek

Teksta autors

Anna Kazusek
Anna należy do zespołu Knauf Insulation i odpowiada za działania marketingowe w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Zawodowo i prywatnie wspiera wszelkie projekty ProEko.