Eko – nepieciešamība vai bizness

Bieži vien plašsaziņas līdzekļos izskan apgalvojums – “Mums ir jāglābj zeme. Planēta uzkarst – tas ir pēdējais aicinājums rīkoties”.

Klimata pārmaiņu padomes ziņojums neatstāj daudz vietas optimismam. “Ir skaidrs, ka CILVĒKU DARBĪBA ir novedusi pie atmosfēras, okeānu un zemes uzkaršanas. Līdz šim nevienā dokumentā klimata pārmaiņu antropogēnā izcelsme nav bijusi tik skaidri uzsvērta.

Saskaņā ar aplēsēm cilvēka darbība izraisīja globālās vidējās temperatūras paaugstināšanos par aptuveni 1˚C, salīdzinot ar pirmsindustriālo laikmetu. Uzturot šādu izmaiņu tempu, šī vērtība palielināsies līdz 1,5˚C jau laikposmā no 2032. līdz 2050. gadam. Tāpēc mūsu ikdienas lēmumi un izvēles ir svarīgas. Katrs solis pareizajā virzienā ir būtisks.

Vai bizness var būt ekoloģisks?

Uzņēmumi jau sen ir pamanījuši, ka patērētāji ne tikai vēlas zināt pārtikas produktu sastāvdaļas, bet arī pievērš uzmanību izstrādājumiem, ko izmanto dzīvokļu un māju būvniecībā. Uzņēmumā Knauf Insulation esam pamanījuši, ka pieaug patērētāju interese par būvizstrādājumu sastāvā esošajām sastāvdaļām. Mēs vēlamies būt pārliecināti, ka mājas, skolas, biroji un slimnīcas nav būvētas no kaitīgiem materiāliem. Tāpēc tirgū parādījās saskaņā ar ECOSE® tehnoloģiju ražota minerālvate, kura nesatur formaldehīdu, antipirēnus, fungicīdus.
Tas vēl nav viss – Knauf Insulation izstrādājumiem ir DECLARE marķējums, kas apliecina, ka tie nav kaitīgi ne tiem, kas strādā ar izstrādājumiem, ne turpmākiem ēku lietotājiem. Tas uzsver mūsu izolācijas materiālu dabisko izcelsmi. Knauf Insulation ražošanas procesā tiek izmantoti 80 % otrreizēji pārstrādātu materiālu (galvenokārt stikls), kā arī citi dabas resursi, piemēram, smiltis. Knauf Insulation vate ir vienīgā šajā produktu kategorijā, kurai ir DECLARE sertifikāts, kas ir neatkarīgu subjektu atzīts un akceptēts dokuments, kas apliecina, ka produkti ir veselīgi un droši cilvēkiem.

Ekoloģija ir mode?

Pat ja tā ir mode, tā ir ļoti pozitīva un pat noderīga. Ja, pateicoties ekoloģiskajām tendencēm, mēs paplašinām savas zināšanas un kļūstam arvien apzinīgāki, nav šaubu, ka tas ir labs modes virziens. Svarīgi, lai katrs no mums kā indivīds zinātu pēc iespējas vairāk par ilgtspējīgu attīstību un ekoloģiju.

Kā pārliecināt skeptiķi uzzināt vairāk par klimatu?

Mums kā cilvēkiem patīk zināt, ka mums ir taisnība, un no apkārtējās vides uztveram tikai to, kas apstiprina mūsu viedokli par pasauli. Vai tas ir slinkums? Tā ir tā sauktā kognitīvā disonanse, ko aprakstījis sociālais psihologs Leons Festingers. Mums ir grūti akceptēt to, kad mūsu pasaules skatījumā iezogas domas vai fakti, kas ir pretrunā tam, ko mēs domājam par konkrēto tēmu. Katram no mums ir aizsardzības mehānismi, kas aizsargā mūsu vērtības un uzskatus. Tāpēc jaunas zināšanas, kas apšauba iepriekšējās, vienmēr ir izaicinājums.
Manuprāt, ja mēs savā ceļā satiekam cilvēkus, kuriem ir citādi uzskati nekā mums, iesaistīšanās diskusijās ar viņiem liek mums zaudēt enerģiju. Svarīgāks ir tas, ko mēs kā indivīdi darām ikdienā. Runa ir par piemēru, ko mēs rādām ar savu rīcību un uzvedību. Galu galā uz mums skatās darba kolēģi, draugi un mūsu ģimene. Manā ģimenē sākumā mana meita sāka ēst daudz dārzeņus un augļus, lai uzturētu ķermeņa formu, tas pozitīvi ietekmēja arī pašsajūtu, un tad nāca rūpes par planētas labklājību. Es sekoju viņas piemēram, sāku ierobežot gaļu, ēst krāsaini, garšīgi, viegli un veselīgi. Tas nāca par labu gan man, gan pasaulei. Mācīšanās caur pieredzi ir vislabākā.

Kāpēc uzņēmums Knauf Insulation ir iesaistījies projektā Be.Eco?

Klimata izpratnes veidošana mūsdienās ir ārkārtīgi svarīgs izaicinājums, ko mēs kā Knauf Insulation esam pieņēmuši visā pasaulē. Tāpēc izglītībai ir izšķiroša nozīme. Izglītība skolā, lai gan es personīgi domāju, ka tai jau vajadzētu sākties bērnudārzā. Ja bērni attīstīs pozitīvus ieradumus, tad pēc tam rūpes par dabu kļūs par kaut ko dabisku.

Daži uzskata, ka skolās vajadzētu rīkot īpašas nodarbības par klimatu. Tas, protams, ir kāds risinājums. Tomēr, manuprāt, ir jāmaina visa izglītības sistēma, lai, apgūstot dažādus priekšmetus, parādītos ar ekoloģiju saistīti jautājumi. Piemēram, arodskolās, kas izglīto topošos būvniecības speciālistus, ir vērts parādīt, kādas sastāvdaļas tiek izmantotas būvizstrādājumos, lai viņi apzinātos to ietekmi uz veselību.
Tāpēc izglītība ir ļoti svarīga un parāda, kā katrs no mums ar savām ikdienas izvēlēm, lielajām un mazajām, var mainīt negatīvās tendences. Jo planētas nākotnes vārdā ir vērts sākt ar sevi jau šodien. Viss joprojām ir mūsu rokās. Apmeklējiet vietni Sākums – #Be.Eco (beeco.edu.pl)

Anna Kazusek

Teksta autors

Anna Kazusek
Anna należy do zespołu Knauf Insulation i odpowiada za działania marketingowe w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Zawodowo i prywatnie wspiera wszelkie projekty ProEko.