Bēniņi – telpa, par kuru ir vērts parūpēties

Vienģimenes mājās bēniņu iekārtošanai bieži vien ir otršķirīga nozīme. Investori parasti pabeidz iekārtot pirmo stāvu, sāk tur dzīvot, bet bēniņu iekārtošana atrodas zemāk darāmo lietu sarakstā.

Tas ir saprotams finansiālu apsvērumu dēļ. Taču jau projektēšanas posmā būtu jāpieņem lēmums, vai bēniņi būs apdzīvojami vai ne.
Ja nākotnē bēniņos ir paredzēts dzīvot, tiem ir jāatbilst noteiktām prasībām.

Ērti un silti apdzīvojami bēniņi:

  • No degošās jumta konstrukcijas to vajadzētu atdalīt ar pietiekami augstas ugunsizturības klases starpsienām. Šajā ziņā piemērotākais materiāls ir minerālvate, jo tā ir nedegoša un tai ir augstākā ugunsizturības klase A1.
  • Telpām bēniņos jābūt nosiltinātām, apsildāmām un vēdināmām. Perfektu siltumizolāciju var izveidot ar Knauf Insulation minerālvati, kura bēniņos nodrošinās siltumu ziemā un vēsumu vasarā.
  • Iekštelpās ir jānodrošina dabiska gaisma. Logu izmēram jābūt apmēram 1/8 no grīdas platības.
  • Vidējais apdzīvojamu bēniņu augstums ir 2,2 m.
  • Bēniņu kāpnēm jābūt ērtām un drošām (tās nevar būt saliekamas kāpnes, kuras tiek izmantotas, lai uzkāptu bēniņos tikai laiku pa laikam).

Bērnu istaba

Bērnu istaba bēniņos, projekta autore – Edyta Michalska

Bērniem patīk istabas bēniņos, jo šeit ir daudz dažādu kaktu, stūrīšu, bet zem slīpumiem ir omulīgi. Mana pieredze liecina, ka tieši bērnu istabas ļoti bieži tiek iekārtotas bēniņos. Kad bērns ir mazs, viņam patīk pavadīt laiku tuvu vecākiem, spēlēties viesistabā, gulēt tuvu mammai. Bet bērnam pieaugot, viņš sāk meklēt savu vietu, patvērumu, kas nebūt nav tik tuvu vecākiem, bet tieši otrādi. Bērnam nav labākas vietas par bēniņiem, kur salikt savas iecienītākās spēles, veidot konstrukcijas no blokiem, nebaidoties, ka kāds nejauši tās apgāzis vai uzkāps uz tām.

Es ļoti iesaku iekārtot bērnu istabu tieši bēniņos. Tomēr, lai istaba būtu ērta, ieteicams:

  • nišu zem slīpumiem izmantot plauktiem, skapjiem un skapīšiem,
  • nodrošināt vietas, kur ātri var sakārtot rotaļlietas, grāmatas vai drēbes,
  • apbūvēt nestandarta izmēra nišas ar pēc pasūtījuma izgatavotām mēbelēm,
  • nodalīt trīs zonas – mācībām, atpūtai un spēlēm.

Mācību vietai jābūt labi apgaismotai, tāpēc rakstāmgaldu ir vērts novietot zem jumta loga. Svarīgi ir nodrošināt griestu apgaismojumu un sānu lampas.
Bēniņus, gluži kā katru telpu bēniņos, vislabāk ir iekārtot gaišās krāsās. Tas ir pārbaudīts veids, kā optiski palielināt telpas.
Tāpēc bēniņos priekš meitenes projektētu rozā un baltā krāsā. Tās ir ne tikai šīs istabas īpašnieces mīļākās krāsas, bet arī labi piemērotas krāsas bēniņiem.

Anna Kazusek

Teksta autors

Anna Kazusek
Anna należy do zespołu Knauf Insulation i odpowiada za działania marketingowe w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Zawodowo i prywatnie wspiera wszelkie projekty ProEko.